| Gewicht | 3 kg |
|---|---|
| Boring - Werkelijk | 3.498in |
| Boring - Overmaat | 0.498in |
| Boring - Standaard | 3.000in |
| Compressieverhouding - werkelijk | 9.5:1 |
| Land van herkomst | USA |
| Type zuigerkop | Flat with hollow top |
| Rok Coating | Armorglide Coating |
| Merk | Wiseco |
| GTIN | 00193564127327 |
| Compressieverhouding - Over voorraad | +0.5 |
| Diameter zuigerpengat | 20.10mm |
| Remark | 883 to 1200 conversion ! |
| Remark 2 | 2008 and later models require 1200 Sportster cylinders ! |
| Piston Ring Part # | W3497X |
| Piston Pin Part # | WS530 |
| Circlip Part # | WW5731 |