| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 3.498in |
| Bore - Oversize | 0.498in |
| Bore - Standard | 3.000in |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Head Type | Flat with hollow top |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564127327 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.10mm |
| Remark | 883 to 1200 conversion ! |
| Remark 2 | 2008 and later models require 1200 Sportster cylinders ! |
| Piston Ring Part # | W3497X |
| Piston Pin Part # | WS530 |
| Circlip Part # | WW5731 |