| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 74.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564126351 |
| Piston Size | 73.95mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Total Height | 40.40mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Compression Height | 15.00mm |
| Boss Space In | 23.40mm |
| Piston Head Type | Flat |
| OEM Reference No | 1S4-11631-20-A0 |
| Piston Ring Part # | W2913XA |
| Piston Pin Part # | WS688 |
| Circlip Part # | WCW17 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |