| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 47.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564133434 |
| Piston Size | 46.95mm |
| Total Height | 53.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 12.00mm |
| Compression Height | 21.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 9.50mm |
| Ring Locating Pin (F) | 9.50mm |
| Boss Space In | 15.40mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 22W-11631-01-94 |
| Piston Ring Part # | W1850CD |
| Piston Pin Part # | WS538 |
| Circlip Part # | WCW12 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 181.44g |
| Package Width | 76,20mm |
| Build Type | Build on Demand |