| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 77.00mm |
| Piston Size | 76.97mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| Total Height | 33.30mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 12.00mm |
| Boss Space In | 17.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 1SM-11631-10 |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564463500 |
| Piston Ring Part # | W7700YC |
| Piston Pin Part # | WS677 |
| Circlip Part # | WW6883 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |
| Image Info | These images are actual |
| Brand | Wiseco |