| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 79.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 77.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564141224 |
| Total Height | 38.30mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 14.10mm |
| Boss Space In | 19.00mm |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 5XC-11631-00 |
| Piston Pin Part # | WS742 |
| Piston Ring Part # | W3110XG |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 105,41mm |
| Build Type | Build on Demand |