| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00mm |
| Bore - Oversize | 6.00mm |
| Bore - Standard | 77.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564141323 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.5 |
| Total Height | 33.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 14.30mm |
| Boss Space In | 20.10mm |
| Piston Head Type | Hollow |
| OEM Reference No | 5NL-11631-20 |
| Piston Ring Part # | W3268ZG |
| Piston Pin Part # | WS677 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 105,41mm |