| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 83.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.25:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564125361 |
| Piston Size | 82.95mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Total Height | 53.20mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Compression Height | 18.80mm |
| Boss Space In | 30.40mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 5UH-11631-00-C0 |
| Piston Ring Part # | W3268XC |
| Piston Pin Part # | WS376 |
| Circlip Part # | WCW19 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 124,46mm |