| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 89.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 87.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564140463 |
| Total Height | 68.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 19.30mm |
| Boss Space In | 27.80mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 583-11631-02-95 |
| Piston Ring Part # | W3504XC |
| Piston Pin Part # | WS553 |
| Circlip Part # | WCW20 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 124,46mm |
| Build Type | Build on Demand |