| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 55.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00mm |
| Bore - Standard | 54.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564140371 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Total Height | 41.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 15.00mm |
| Compression Height | 12.50mm |
| Boss Space In | 24.00mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 1B2-E1631-00-A0 |
| Piston Ring Part # | W2165XE |
| Piston Pin Part # | WS571 |
| Circlip Part # | WCW15 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 76,20mm |