| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564124616 |
| Bore - Standard | 92.00mm |
| Piston Size | 91.92mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.25:1 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Piston Pin Hole Diameter | 23.00mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 28P-11631-10-00 |
| Piston Ring Part # | W9200XX |
| Piston Pin Part # | WS626 |
| Circlip Part # | WW5860 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 124,46mm |