| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 66.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564133380 |
| Piston Size | 65.95mm |
| Total Height | 66.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 22.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 15.50mm |
| Ring Locating Pin (F) | 15.50mm |
| Boss Space In | 23.50mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 2N5-11631-00-96 |
| Piston Ring Part # | W2598CD |
| Piston Pin Part # | WS259 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 317.52g |
| Package Width | 88,90mm |