| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 90.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564143686 |
| Piston Size | 89.92mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.3 |
| Total Height | 45.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Compression Height | 16.00mm |
| Boss Space In | 26.70mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | T1121015 |
| Piston Ring Part # | W35433XR |
| Piston Pin Part # | WS660 |
| Circlip Part # | WCW19 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 124,46mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Image Info | These images are representative |