| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 76.50mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564145628 |
| Piston Size | 76.40mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 22.30mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 3008-223 |
| Piston Ring Part # | W3012TDW |
| Piston Pin Part # | WS512 |
| Circlip Part # | WCW20 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 105,41mm |