| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 98.00mm |
| Bore - Oversize | 2.50mm |
| Bore - Standard | 95.50mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.7:1 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564126221 |
| Total Height | 42.30mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Compression Height | 15.00mm |
| Boss Space In | 22.90mm |
| OEM Reference No | 12111-45G00-0F0 |
| Piston Ring Part # | W3858XS |
| Piston Pin Part # | WS682 |
| Circlip Part # | WCW19 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 124,46mm |