| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 73.40mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564143556 |
| Piston Size | 73.35mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Total Height | 38.10mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 15.00mm |
| Compression Height | 15.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| OEM Reference No | 12111-21H00-0F0 |
| Piston Ring Part # | Use OEM rings ! |
| Piston Pin Part # | WS571 |
| Circlip Part # | WCW15 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |
| Image Info | These images are representative |