| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00mm |
| Bore - Oversize | 4.00mm |
| Bore - Standard | 79.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564139757 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Total Height | 49.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 15.00mm |
| Boss Space In | 26.40mm |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12111-14D03-0F0 |
| Piston Ring Part # | W3268XG |
| Piston Pin Part # | WS520 |
| Circlip Part # | WCW20 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 498.95g |
| Package Width | 124,46mm |