| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 92.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 90.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564140241 |
| Compression Ratio - Actual | 12.2:1 |
| Total Height | 47.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 15.30mm |
| Boss Space In | 23.50mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 12111-29F00-0F0 |
| Piston Ring Part # | W3622XR |
| Piston Pin Part # | WS549 |
| Circlip Part # | WCW20 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 453.59g |
| Package Width | 124,46mm |