| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 73.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564140531 |
| Piston Size | 72.95mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.1 |
| Total Height | 45.90mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Compression Height | 14.50mm |
| Boss Space In | 26.20mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12111-13E00-0F0 |
| Piston Ring Part # | W2874XC |
| Piston Pin Part # | WS475 |
| Circlip Part # | WCW19 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 105,41mm |