| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 80.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 78.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564144096 |
| Total Height | 80.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 23.40mm |
| Ring Locating Pin (E) | 15.50mm |
| Ring Locating Pin (F) | 15.50mm |
| Boss Space In | 24.00mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 290887300 |
| Piston Ring Part # | W3150LK |
| Piston Pin Part # | WS512 |
| Circlip Part # | WCW20 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 181.44g |
| Package Width | 105,41mm |