| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 98.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 96.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564141040 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Total Height | 41.70mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Compression Height | 14.00mm |
| Boss Space In | 23.10mm |
| OEM Reference No | 13001-0073 |
| Piston Ring Part # | W9800ZV |
| Piston Pin Part # | WS682 |
| Circlip Part # | WCW19 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 498.95g |
| Package Width | 124,46mm |
| Build Type | Build on Demand |