| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 102.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564143327 |
| Piston Size | 101.92mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.5 |
| Total Height | 59.80mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 22.00mm |
| Compression Height | 15.50mm |
| Boss Space In | 32.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 585.30.007.300 |
| Piston Ring Part # | W4016XH |
| Piston Pin Part # | WS655 |
| Circlip Part # | WCW22 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 453.59g |
| Package Width | 124,46mm |