| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 88.00mm |
| Piston Size | 87.96mm |
| Total Height | 35.85mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 11.50mm |
| Boss Space In | 18.50mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| OEM Reference No | A470.30.007.000 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | W8800YD |
| Piston Pin Part # | WS820C |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 105,41mm |
| Image Info | These images are actual |
| Brand | Wiseco |