| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 58.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00mm |
| Bore - Standard | 57.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564140685 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.5 |
| Total Height | 52.70mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 14.00mm |
| Compression Height | 23.50mm |
| Boss Space In | 20.80mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-S003 |
| Piston Ring Part # | W2283XE |
| Piston Pin Part # | WS593 |
| Circlip Part # | WCW14 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 226.80g |
| Package Width | 76,20mm |