| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 61.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00mm |
| Bore - Standard | 60.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564141613 |
| Total Height | 68.80mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 24.00mm |
| Boss Space In | 23.60mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 13001-031 |
| Piston Ring Part # | W2402CD |
| Piston Pin Part # | WS256 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 88,90mm |