| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 101.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00mm |
| Bore - Standard | 100.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.7:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564139696 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.4 |
| Total Height | 56.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 24.00mm |
| Compression Height | 17.00mm |
| Boss Space In | 33.00mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-MAN-690 |
| Piston Ring Part # | W3977XH |
| Piston Pin Part # | WS627 |
| Circlip Part # | WCW24 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 453.59g |
| Package Width | 124,46mm |