| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 92.50mm |
| Bore - Oversize | 0.50mm |
| Bore - Standard | 92.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.25:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564139535 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.65 |
| Total Height | 71.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 22.00mm |
| Compression Height | 22.10mm |
| Boss Space In | 26.60mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-MG3-000 |
| Piston Ring Part # | W3642XC |
| Piston Pin Part # | WS419 |
| Circlip Part # | WCW22 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 453.59g |
| Package Width | 124,46mm |