| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 76.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 74.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564139443 |
| Total Height | 59.10mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Compression Height | 15.20mm |
| Boss Space In | 26.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-471-405 |
| Piston Ring Part # | W2992XC |
| Piston Pin Part # | WS376 |
| Circlip Part # | WCW19 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 105,41mm |