| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 104.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 102.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564124500 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.5 |
| Total Height | 56.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 24.00mm |
| Compression Height | 17.00mm |
| Boss Space In | 21.00mm |
| Piston Head Type | Flat |
| OEM Reference No | 13101-HP6-A00 |
| Piston Ring Part # | W10400XS |
| Piston Pin Part # | WS657 |
| Circlip Part # | WCW24 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 498.95g |
| Package Width | 124,46mm |