| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 74.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564125392 |
| Piston Size | 73.95mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +2.0 |
| Total Height | 56.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Compression Height | 15.20mm |
| Boss Space In | 26.10mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-HC0-003 |
| Piston Ring Part # | W2913XC |
| Piston Pin Part # | WS523 |
| Circlip Part # | WCW17 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 88,90mm |