| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 66.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564141101 |
| Piston Size | 65.96mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.50 |
| Piston Pin Hole Diameter | 14.00mm |
| Compression Height | 13.50mm |
| Boss Space In | 15.50mm |
| OEM Reference No | 13101-KSE-670 |
| Piston Ring Part # | W6600YF |
| Piston Pin Part # | WS737 |
| Circlip Part # | WCW14 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 76,20mm |
| Image Info | These images are representative |