| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 56.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564132727 |
| Piston Size | 55.95mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 14.00mm |
| Compression Height | 21.50mm |
| Boss Space In | 21.60mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| Remark | CDM type rings required for standard chrome bore ! |
| OEM Reference No | 13100-444-000 |
| Piston Ring Part # | W2205CDM |
| Piston Pin Part # | WS394 |
| Circlip Part # | WCW14 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 76,20mm |
| Image Info | These images are representative |