| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 76.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00mm |
| Bore - Standard | 75.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564143402 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.7 |
| Total Height | 38.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Compression Height | 15.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| Remark | Bore and replate required for all oversize bores ! |
| OEM Reference No | 13101-MCJ-750 |
| Piston Ring Part # | W2992XG |
| Piston Pin Part # | WS688 |
| Circlip Part # | WCW17 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 88,90mm |
| Image Info | These images are representative |