| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 68.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00mm |
| Bore - Standard | 67.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564142047 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.3 |
| Total Height | 36.30mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 15.00mm |
| Compression Height | 14.00mm |
| Boss Space In | 16.80mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Remark | Bore and replate required for all oversize bores ! |
| OEM Reference No | 13101-MFJ-A40 |
| Piston Ring Part # | W2677XA |
| Piston Pin Part # | WS571 |
| Circlip Part # | WCW15 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 226.80g |
| Package Width | 88,90mm |