| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 69.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 67.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.9:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564143464 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.9 |
| Total Height | 40.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 14.30mm |
| Boss Space In | 19.10mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Remark | Bore and replate required for all oversize bores ! |
| OEM Reference No | 13101-MEE-D10 |
| Piston Ring Part # | W2717XA |
| Piston Pin Part # | WS686 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Build Type | Build on Demand |
| Image Info | These images are representative |