| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 76.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564142283 |
| Piston Size | 75.95mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.8 |
| Total Height | 44.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Compression Height | 15.00mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 13101-KYJ-900 |
| Piston Ring Part # | W2992XG |
| Piston Pin Part # | WS688 |
| Circlip Part # | WCW17 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 105,41mm |