| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 70.50mm |
| Bore - Oversize | 0.50mm |
| Bore - Standard | 70.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564142184 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Total Height | 57.40mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Compression Height | 15.50mm |
| Boss Space In | 30.80mm |
| Piston Head Type | Flatened Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-292-030 |
| Piston Ring Part # | W2776XC |
| Piston Pin Part # | WS523 |
| Circlip Part # | WCW17 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |