| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 4.250in |
| Bore - Oversize | 0.313in |
| Bore - Standard | 3.937in |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Head Type | Flat with hollow top |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564127921 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.7 |
| Piston Pin Hole Diameter | 22.00mm |
| Skirt Coating | ArmorPlating & ArmorFit Coating |
| Remark | Rear Cylinder Piston |
| Remark 2 | Use with stock 72mm stroke crankshaft ! |
| Remark 3 | Crankshaft machining & Resleeve required ! |
| Piston Ring Part # | W4250ZB |
| Piston Pin Part # | WS618 |
| Circlip Part # | WW5590 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 124,46mm |
| Build Type | Build on Demand |