| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 3.750in |
| Bore - Actual | 4.000in |
| Bore - Oversize | 0.250in |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Compression Ratio - Over Stock | +2.0 |
| Piston Pin Hole Diameter | 23.55mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | ArmorPlating & ArmorFit Coating |
| Remark | 88 to 100 cui conversion ! |
| Remark 2 | Crankcase Machining & Cylinder required ! |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564128003 |
| Piston Ring Part # | W4000GFX |
| Piston Pin Part # | WS594 |
| Circlip Part # | WW5752 |
| Build Type | Build on Demand |
| Brand | Wiseco |