| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 3.750in |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| Piston Size | 3.7475in |
| Compression Ratio - Over Stock | +2.0 |
| Piston Pin Hole Diameter | 23.55mm |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | W3750VM |
| Piston Pin Part # | WS594 |
| Circlip Part # | WW5752 |
| GTIN | 00193564128096 |