| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 3.937in |
| Bore - Actual | 4.125in |
| Bore - Oversize | 0.188in |
| Compression Ratio - Actual | 11.0:1 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 23.55mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | ArmorFit & ArmorX Coating |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564126931 |
| Piston Ring Part # | W4125VMF |
| Piston Pin Part # | JE-927-2500-15-52C |
| Circlip Part # | WW5752 |
| Image Info | These images are representative |
| Brand | Wiseco |