| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | Â 3.875in |
| Bore - Oversize | Â .125in |
| Bore - Standard | Â 3.750in |
| Coating | Â ArmorX |
| Compression Ratio - Actual | Â 10.5:1 |
| Displacement | Â 1691cc |
| Dome Volume | Â +5.0cc |
| Engine Type | Â 103ci |
| Piston Head Type | Â Positive |
| Skirt Coating | Â ArmorFit |
| Stroke | Â 4.375in |
| Valve Pocket Depth - Exhaust | Â -.205in |
| Valve Pocket Depth - Intake | Â -.205in |
| Valve Pocket Dia - Exhaust | Â 2.250in |
| Valve Pocket Dia - Intake | Â 2.250in |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564150356 |
| Package Height | 99,06mm |
| Package Length | 246,38mm |
| Package Weight | 1360.78g |
| Package Width | 127,00mm |
| Image Info | These images are representative |