| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 3.497in |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Build Type | Build on Demand |
| Piston Head Type | Flatened Dome |
| GTIN | 00193564128034 |
| Brand | Wiseco |
| Piston Size | 3.495in |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.10mm |
| Skirt Coating | – |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | W3497X |
| Piston Pin Part # | WS535 |
| Circlip Part # | WW5731 |