| Weight | 0.281 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 79.00mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 28.58mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.72-mm |
| Dome Volume | -3.7cc |
| GTIN | 00193564460943 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,00mm |
| Package Length | 230,00mm |
| Package Weight | 1950.00g |
| Package Width | 203,00mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00mm |
| Ring Set Included | 7900XX |
| Brand | Wiseco |