| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 97.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.8:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564124159 |
| Piston Size | 96.94mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| OEM Reference No | 420685132 |
| Piston Ring Part # | W3819XS |
| Piston Pin Part # | WS549 |
| Circlip Part # | WW5509 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 124,46mm |
| Image Info | These images are representative |