| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 80.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564142146 |
| Piston Size | 79.95mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 11258536266 |
| Piston Ring Part # | W3150XG |
| Piston Pin Part # | WS741 |
| Circlip Part # | WCW17 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 105,41mm |