
€362.37
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 98.00mm |
| Bore - Oversize | 3.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564213358 |
| Bore - Standard | 95.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.1 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 15.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 5TG-11631-12-00 |
| Piston Ring Part # | JE-XS9800 |
| Piston Pin Part # | JE-787-2050-16-93C |
| Circlip Part # | JE-787-050-MW |