| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 77.00mm |
| Bore - Oversize | 4.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564026255 |
| Bore - Standard | 73.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.3 |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Compression Height | 17.00mm |
| Piston Head Type | Flatened Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-KCE-670 |
| Piston Ring Part # | JE-XC7700 |
| Piston Pin Part # | JE-669-2250-12-51C |
| Circlip Part # | JE-669-050-MW |