| Weight | 3 kg |
|---|---|
| GTIN | 00193564221100 |
| Brand | JE |
| Image Info | These images are actual |
| Package Height | 94,00mm |
| Package Length | 152,00mm |
| Package Weight | 538.00g |
| Package Width | 142,00mm |
| Bore - Standard | 97.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 14.0:1 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.2 |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 15.50mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | BR9-11631-00 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | JE-ZS9700 |
| Piston Pin Part # | JE-708-2050-16-93C |
| Circlip Part # | JE-708-050-MW |