
€490.53
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564220493 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 139,00mm |
| Package Length | 276,00mm |
| Package Weight | 896.00g |
| Package Width | 149,00mm |
| Bore - Standard | 81.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12111-20F00-0F0 |
| Piston Ring Part # | JE-XC8300 |
| Piston Pin Part # | JE-787-2050-10-93C |
| Circlip Part # | JE-787-050-MW |